GalaxiForum

Geri git   GalaxiForum >
.....::::: Sosyal Konular :::::.....
> TARİH > Mustafa Kemal(Atatürk)

Seçenekler
Alt 09-11-2010, 23:00   #1
Hack@Sat
Vip

Hack@Sat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ünvan
Rep:: 0
Rep Puanı : 375
Rep Derecesi : Hack@Sat is on a distinguished roadHack@Sat is on a distinguished roadHack@Sat is on a distinguished roadHack@Sat is on a distinguished road
Teşekkür durumu
Teşekkür Etti: 31
56 Mesajınıza 73 Teşekkür Edildi
1 10 kasım şiirleri, 10 kasım şiirleri

Sponsored Links
10 kasım şiirleri, 10 kasım şiirleri kısa, 10 kasım şiirler, 10 kasım ile ilgili şiirler
www.galaxiforum.com - [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

10 kasım şiirleri, 10 kasım şiirleri kısa, 10 kasım şiirler, 10 kasım ile ilgili şiirler yazılar

ON KASIM (10 KASIM) ATATÜRKÜN ÖLÜMÜ

Yarın 10 Kasım Atatürk’ümüzün ölüm yıldönümü. Birkaç haftadır süren anma hazırlıklarının sonuna gelindi. Törende şiir okuyacaklar, konuşma yapacaklar tespit edildi. Türkçe dersinde Atatürk ve 10 Kasım şiirleri en baştan taranırken, bir yandan da günün mana ve ehemmiyetine uygun kompozisyonlar yazıldı. Müzik dersinde mutat milli repertuara Ata’mızın hiç duyamadığı şarkılar da eklenerek solo [/"]ve[/url] koro çalışmaları hızlandırıldı. Resim dersinde ise en çok rağbeti Atatürk figürlü Anıtkabir ana temalı muhtelif çalışmalar gördü.
Öğretmenimiz son derste yarın okula gelirken kıyafetlerimizin temiz ve düzgün olmasını istedi (yaslı 10 Kasım, siyah önlüğümüze en yakışan tarihi gün olsa gerek) “Çiçek de getirin, özellikle Kasımpatı… O Ata’nın en sevdiği çiçektir.” dedi öğretmenimiz. Özellikle bazı kız öğrencilerin kendilerince çok kutsal gördükleri bu “çiçekli” görevi kimselere kaptırmaya niyetleri olmadıklarını ve bu uğurdaki üstün çabalarını bildiğimden; bu masraflı ve uğraştırıcı işe girişmeyeceğim. Biliyorum ki bu çiçeklerle okulun geniş merdivenli ana kapısından içeri girildiğinde hemen göze çarpan Atatürk büstü süslenecek. Hatta o büst yarın tören icabı, bahçeye bakan merdivenlerin başına taşınacak. Tören sona erdikten sonra da yine eski yerine dönecek; yani bana hep bir macera filminin küçük platosu hissini veren; sarmaşık yapraklarıyla kaplı duvarın önüne konuşlanmış kırmızı kovalar, acayip balta ve çengellerle süslü, “yangın köşesi”nin karşısına. Bu büstün her iki yanına birer meşale dikilecek ve “izindeyiz” başta olmak üzere kimi ilgili sözler fona yerleştirilecek. Çoğu “çift dikiş” diye adlandırılan “yaşlı” ve iri yarı öğrenciler aynı mahalde sırayla saygı nöbetine dikilecekler. Bu nöbetin işlevinin biraz da çiçeklere musallat olacak yaramazları uzakta tutmak olduğunun bilincinde olarak…
10 Kasım’larda en sinir olduğum laf “izindeyiz”. Ne izini? 1 Mayıs Bahar Bayramı gibi “üfürükten” bayramda dahi tatil yapıyoruz da, aslanlar gibi Atamız ölmüş, bir günlük tatili bile bize çok görüyorlar. Bu çelişkiyi hiç bir zaman anlamadım, anlamayacağım da!.. Tamam söz veriyorum, bayram yapmayacağım, neşeli oyunlar da oynamayacağım. En fazla evin içinde tahta sandalyeyi yere yatıracak, sandalyenin bacakları arasındaki şoför mahalline oturacak ve “ııııınnıınıııı” mealinde sesler çıkararak araba kullanacağım. Hem de saat dokuzu tam beş geçe pencereye karşı durarak ve hayali kornamı en cayırtılı bir şekilde çalarak…
Oysa bunun yerine sabahtan okulun bahçesinde toplanacağız yarın biz. Saat dokuzu beş geçe saygı duruşumuza eşlik eden ilk siren sesi, mahallemizin karakolundan yükselecek. Sonra hemen yanımızdaki ana caddenin arabalarının klaksonları ve uzak semtlerdeki fabrikaların buğulu düdüklerine karışarak kulağımızı dolduran, nedense en acıklısı, gemi düdükleri… Ardından en hislisinden konuşmalar, şiirler… Ölmesini hiç içime sindiremediğim sevgili Atatürk’le ilgili, insanın içini parça parça eden şiirler. Ama yine de, kendimi ne kadar zorlasam da, hani o çiçek işinde uzman kızlar var ya; işte onlar gibi zırıl zırıl ağlayamadım hiç…
Ve yarın radyolar bütün gün babamın “gıygıy” dediği müzikleri çalacak. Diğer günlerde de duyulduğu an radyonun cebren susturulduğu müzikler. Birkaç yıl önceye kadar, bunca bestenin sırf Atatürk öldü diye yapıldığına emin olduğum bu müzik türü hakkındaki fikirlerim, sadece benim merakımla, yavaş yavaş değişiyordu ama babamın tepkisi asla… “Kapa lan şunu! Gıy gıy gıyy…” Radyodan zevkle dinlediğim, “reklamlararası” program “Orhan Boran ve YUKİ” de yayınlanmayacak yarın. Sinemalarda bizi kah neşeyle kah hüzünle yoğuran filmler de oynamayacak. Onların yerine, rengarenk afişleri siyaha boyanmış sinemalara okulca gidip, Ata’mızla ilgili eski, kopuk kopuk ve hızlı gösterilen “şarlovari” filmleri yeniden izleyeceğiz. Yalnız asla gülmeden…
Ben, belki inanmayacaksınız, bundan üç yıl önceki 10 Kasım gecesi, Atatürk’ü gökyüzünde gördüm. İnanmayacağınızı biliyordum… Zaten bu yüzden bu olayı kimselere anlatamadım. İsterseniz yemin de ederim. Valla billa… Ata’mızın portresi gecenin karanlığında bir dolunay gibi parlıyordu.
O gece ailemle dedemleri ziyaretten dönüyorduk. Ve ben yol boyunca tepemde Atatürk, eve kadar yürüdüm.
En sevdiğim oyunlardan biri havanın açık olduğu akşamlar eve girmeden önce, “ay”la birlikte mahallenin tüm sokaklarını dolaşmaktır. Hatta ay beni kaybetsin, takip edemesin diye son hızla koşarım, ama nafile… İşte Ulu Atatürk o gece aynı ay gibi, sürekli beni takip etti. Eve girmeden önce son kez ona baktığımı hatırlıyorum. Zaten bir daha da göremedim. Ama yarın gece yine bir umut, gözüm gökyüzünde olacak… Numan Serteli

Mustafa Kemal Yaşıyor!
Ben Mustafa Kemal.
Ay ışığı ektim,karanlıklarınıza.
Bir kaç yıldız ektim,
Belki toplarsınız diye…
Gonca güller ektim bahçelerinize,
Memleketimin kır çiçeklerini ektim.
Belki koklarsınız diye…
Siz,hala çiçek aromalı kolonyalardasınız.
Bir kaç florasan aydınlığında. turkmanga.net
Zifiri karanlıklardasınız.
Ben Mustafa Kemal,
Yollarınıza yolcular,
Yolcularınıza yollar ektim.
Demir ağlarla ördüm yurdumu.
Dolana dolana geçtim dağları.
Ben yoruldum,sizleri yormadım.
Küçüle küçüle kayboldum ıraklarda.
Taş taşıdım omuzlarımda,ağaç taşıdım.
Köprüler ektim ırmaklar üstüne.
Siz hala bilinmeyen yollardasınız.
Ne yazık ki, karanlıklardasınız.
Ben Mustafa Kemal.
Barış tohumları ektim ikiliklerinize.
Belleklerinize sevdalar yerleştirdim.
Bir hedefe kenetlenesiniz diye…
Siz,beni bile parçaladınız.
Ayrı ayrı saflar tuttunuz.
Söyleyin,söyleyin!
İstiklal Mücadelesini ne çabuk unuttunuz.
Ben Mustafa Kemal,
Özgürlük ektim,ülkemin topraklarına.
Sınırlar çizdim,sahip olasınız diye.
Sayfa sayfa bilgiler,
Cilt cilt nutuklar attım,
Beni anlarsınız diye…
Siz hala, mavi gözüm,sarı saçımlasınız.
Söyleyin,söyleyin!
Beni ne zaman anlayacaksınız.
Siz hala, o bilinmez karanlıklardasınız.
Ben Mustafa Kemal,
Çağlar ektim,çağdaşlık uğruna.
Belki yakalarsınız diye…
Kula kul ettirmedim sizleri.
Kopardım esaretin zincirlerini.
Duydum ki; İkibinlerdesiniz.
Siz hala,o gün kü köleliktesiniz.
Söyleyin,söyleyin!
Siz,ne zaman kükrersiniz.
Kazım Başekmekçi
MUSTAFA KEMALLER TÜKENMEZ

Tükenir elbet
Gökte yıldızlar denizde kum tükenir
Bu vatan bu topraklar cömert
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez
Ben de etten kemiktendim elbet
Ben de bir gün göçecektim elbet
İki Mustafa Kemal var iyi bilin
Ben işte o ikincisi sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey görünmez
Hep kardeşliğe bolluğa giden yolda
Bilimin yapıcılığın aydınlığında
Güzel düşünceler soyut fikirlerde ben
Evrensel yepyeni buluşlarda
Geriliği kovmuşum ben dönmez
Başın mı dertte beni hatırla
Duy beni en sıkıldığın an
Baştan sona her şeyiyle bu vatan
Sakın ağlamasın kasımlarda
Fatihler, Kanuniler ölmez
Halim Yağcıoğlu
10 kasım şiirleri, 10 kasım şiirleri kısa, 10 kasım şiirler, 10 kasım ile ilgili şiirler, 10 kasım ile ilgili yazılar, 10 kasım ile ilgili kompozisyon, 10 kasım ile ilgili yazı, 10 kasım ile ilgili yazılar, 10 Kasım ile ilgili atatürk şiirleri
Hack@Sat is offline   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Tags
kasim, siirleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler